«Круглий стіл» TIASI за організації GREEK CHALLENGE & Канадсько-Української Торгової Палати

18 липня 2022 року відбувся «Круглий стіл» TIASI, за організації GREEK CHALLENGE & Канадсько-Української Торгової Палати.

Метою заходу було обговорення викликів та перспектив співпраці в новій реальності, ініційоване TIASI. Пропозиції членів TIASI для України щодо коротко, середньо- та довгострокових рішень у секторах, які представляє кожен з член/учасників у Греції, Канаді, Україні, Грузії та Кіпрі могли б стати передумовою для надійного партнерства як сьогодні, так і в майбутньому. Це уможливить транскордонну співпрацю в технологічному, промисловому, в академічному та соціальному секторах, аерокосмічній промисловості, новітньому виробництві, суднобудуванні, енергетиці та науці, а також у розв’язанні питань для переміщених українців.

Питання круглого столу були зосереджені не на політичних аспектах, а на вирішенні викликів, з якими стикаються Україна, країни-учасниці TIASI та світова спільнота на академічному рівні та на рівні малого й середнього бізнесу, пов’язані з транскордонними спільними підприємствами, інвестиціями, правовими рамками та стимулами. Члени ТІАSІ представили на розгляд початкові проекти. Запропоновані висновки розглядалися як спільний порядок денний урядів Канади, Греції та України.

Учасниками «Круглого столу» стали представники України (Канадсько-українська торгова палата (CUCC), Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Національний університет «Одеська морська академія», Дніпровський космічний кластер, Інститут фізики НАН України, Морський Кластер України, Науково-виробнича корпорація «КЛІВЕР»), Грузії (Батумська державна морська академія, Грузинський авіаційний університет), Кіпру (Кіпрська організація дослідження космосу (CSEO)), Греції (Егейський університет), Канади (Коледж Мохок, Downsview Aerospace Innovation & Research (DAIR), Greek Challenge), Швеції (Svensk Energilagring) та Іспанії (Gecko Renewables).

Директор МКУ Олена Жукова була запрошена до слова, зазначивши наступне:

Найкращі побажання з Миколаєва, який зараз, як і багато інших міст України, знаходиться на лінії фронту. Проте ми продовжуємо свою роботу і піклуємось про майбутнє України та про те, як ми можемо допомогти зараз і надалі. Я представляю Морський Кластер України, він об’єднує суднобудівні, судноремонтні підприємства, які зараз не можуть працювати – судноремонт можливий на відміну від суднобудування. Ми розширили співпрацю з Військово-морським субкластером. Інжинірингові, R&D компанії продовжують працювати дистанційно, а послуги з постачання морського обладнання наразі відновлюються в ланцюгах поставок.

Наші партнери – Миколаївська міська допомагає встановити зв’язки з міжнародними організаціями та зрозуміти, як ми можемо підтримати Україну в цей час. Інший наш стратегічний партнер, Асоціація суднобудівників України, також підтримує з нами зв’язок та аналізує, хто і як може працювати в Україні.

Ми запустили ініціативу – Миколаївський оборонний кластер, розглядаючи всі можливості операційної діяльності підприємств, чи здатні їх потужності та люди допомогти українській армії.

Ми продовжуємо нашу міжнародну співпрацю з грантовим проектом 4Biz для розвитку Чорноморського регіону і ведемо перемовини щодо нових заходів, аби допомогти з релокацією, освітою та стартапами між регіонами Румунії, Болгарії, Туреччини та України, а також визначити, яку допомогу можуть надати наші чорноморські партнери.

І, звичайно, ми продовжуємо розвиток наших ініціатив та планів з TIASI щодо підтримки НУК -університету, який нещодавно зазнав бомбардування, – яким чином можемо підтримувати всі процеси, пов’язані з навчанням, наші верфі у збереженні ринку, контрактообігу і яку допомогу може надати суднобудівна промисловість Європи.

Ми з нетерпінням чекаємо на нові пропозиції щодо інтерналізації, шукаємо інвестиції та сподіваємося на підтримку наших проектів у ці важкі часи.

Організатори заходу представили учасникам спільний проект уряду Греції, бізнес-спільнот та діаспори, що базується на попередніх проектах і досвіді, спрямований на підтримку грецької діаспори в Україні, що проживає з 7 століття до нашої ери в Криму та Маріуполі.

Значна частина грецької діаспори та експертів, які можуть зробити внесок у розвиток грецько-українських економічних відносин, залишилися на підконтрольній Україні території та готові й надалі працювати в Україні, а також розглядають питання переїзду на тимчасовій чи постійній основі, так як імпорт та експорт з Україною на цей час повністю припинено.GREEK CHALLENGE ТА КАНАДСЬКО-УКРАЇНСЬКА ТОРГОВА ПАЛАТА пропонують три кроки для підтримки цієї категорії людей:

КРОК ПЕРШИЙ

Після встановлення зв’язку з цільовими групами людей провести швидке опитування щодо участі діаспори в їх підтримці. Ці групи будуть виявлені як в Україні, так і за її межами. Президент української грецької діаспори наразі перебуває в Греції, як і власники малого й середнього бізнесу та промислові стейкхолдери.

КРОК ДРУГИЙ

На основі ініціативи Sustain Ukraine запропонувати короткостроковий (30-60-90 днів) план переміщення, що описано у презентації (будь ласка, ознайомтесь за посиланням.

КРОК ТРЕТІЙ

На основі проекту Ometria створити компактні поселення на територіях громад, які надають свою землю та підтримують переселення людей із найбільш вразливих східних регіонів. Презентація за посиланням. Релокація може бути по території України або Греції, залежно від рішення та розташування цільових груп людей.

Вся юридична та документальна робота для імплементації наведеного буде здійснюватися під наглядом TIASI.

 

Реалізація проекту можлива у тісній співпраці наступних організацій:

1) TIASI (TANAIS INNOVATION & AEROSPACE SUPERCLUSTER INITIATIVE–  канадська міжнародна платформа для співпраці та інвестицій (Метакластер) для аерокосмічних і морських технологій Канади, України, ЄС і Греції, передових виробничих і академічних секторів, які зосереджуються на інноваціях, дослідженнях і розробках, виробництві тощо, згідно з Директивою ЄС щодо кліматичної нейтральності та нової промислової політики ЄС.

TIASI має представників кластера в Україні та змістовне розуміння галузевої структури промисловості, що відіграє важливу роль у стратегічному плануванні післявоєнного відновлення України у співпраці з зацікавленими сторонами та урядом Греції.

2) Sustain Ukraine

3) CUCC – бізнес-асоціація, що сприяє торгівлі та інвестиційним можливостям учасникам у Канаді та Україні, а також співпраці між канадськими та українськими зацікавленими сторонами у державному та приватному секторах.

4) Ometria.

Не менш важливою темою дискусії Круглого столу стало СПРИЯННЯ СТВОРЕННЮ МІЖУРЯДОВОГО КОМІТЕТУ у середньостроковій перспективі на основі наявних передумов:

Греки були першим народом, який з давніх часів населяв територію сучасної України. Будучи морською державою, Греція заснувала свої поселення на морському узбережжі на території Криму. В результаті насильницької асиміляції, здійсненної Російською імперією, Радянським Союзом, багато етнічних греків були переселені на території сучасної Донецької  (за переписом 2001 р. близько 77 тис. осіб), Запорізької, Луганської та Одеської областей. Наразі грецька діаспора в Україні оцінюється в 125 000 осіб. Після російського вторгнення в Україну у 2022 році багато представників грецької діаспори загинули в результаті російських авіаударів в Маріуполі та на його околицях. У селі Сартана під Маріуполем внаслідок авіаударів російської авіації загинули двоє греків діаспори. Після авіаудару по лікарні Маріуполя 18 березня 2022 року прем’єр-міністр Грецької Республіки Кіріакос Міцотакіс написав у Twitter наступне:

«Греція готова відновити пологовий будинок у Маріуполі,  який є центром грецької меншини в Україні, місті, дорогому нашим серцям і символом варварства війни».

Проте останні події показали, що місто Маріуполь та кілька інших сіл зазнали значних руйнувань, були окуповані російським агресором і найближчим часом не можуть бути відновлені.

Тому створення та діяльність МІЖУРЯДОВОГО КОМІТЕТУ може бути зосереджена в кількох сферах, де спільні зусилля сприяли б підтримці грецької діаспори та збільшенню торговельно-економічних відносин між країнами.

У єдності – сила. Очікуємо на подальший розвиток проекту та будемо інформувати Вас щодо прогресу.

Ukrainian Maritime Cluster © 2024