Перший огляд Морської галузі України за 5 років та 16 проектів, як фундамент МКУ
24 лютого в офісі компанії MDEM відбулася друга стратегічна сесія Морського кластеру України

Зустріч була організована за підтримки Європейського Банку Реконструкції та Розвитку в рамках проекту Центру підтримки бізнесу посилення інституційної спроможності Морського Кластеру України та присвячена презентації результатів досліджень та напрацювань робочих груп, які були сформовані під час першого стратегічного засідання, затвердженню стратегії розвитку кластеру та пакету регіональних ініціатив до фіналу національного проекту «Інтеграція 4.0», який Миколаїв приймає 9-го березня.

У стратегічній сесії взяли участь 43 учасники в онлайн та офлайн форматах. Серед них – представники державних міністерств, асоціацій, підприємств суднобудівної та морегосподарської галузей, закладів профільної освіти регіону.Аналітикиня Європейського Банку Реконструкції та Розвитку Юлія Ітигіна розповіла про історію співпраці ЄБРР та Центру підтримки бізнесу у м. Миколаїв. Мережа центрів Європейської підтримки бізнесу була започаткована Банком у рамках ініціативи Європейського Союзу EU4Business у 2016 році у п’ятнадцятьох містах України з метою зміцнення потенціалу малого та середнього бізнесу, підвищення його конкурентоспроможності, підтримання передових практик та інформації про галузеві ноу-хау. Тоді ЦПБ у Миколаєві був обраний Банком на конкурсній основі серед інших кандидатів за глибокі знання місцевого бізнесу і гарну ділову репутацію та став надійним партнером у південному регіоні України. Добре знаючи потенціал свого регіону, Центр подав ініціативу створення МКУ та зібрав навколо нього наукових фахівців, бізнесменів та практиків сектору, представників профільної освіти та органів влади. І коли на початку цього року прийшов час, коли мережа Центрів підтримки бізнесу почала працювати самостійно без підтримки донора, саме ЦПБ у Миколаєві взяв на себе сміливість та відповідальність повести мережу центрів далі та координувати її злагоджену діяльність. Аналітикиня подякувала ЦПБ за їх активну й корисну роботу та із цікавістю чекає на результати діяльності з розвитку МКУ.

Yuliya Itygina

Артем Ващиленко, засновник Центру Підтримки Бізнесу та голова Наглядової Ради Морського Кластеру України, з боку Центра підтримки бізнесу подякував колегам з ЄБРР за можливість працювати в такому фаховому середовищі та фокусувати зусилля саме на розвитку морської галузі, адже це історично пріоритетна галузь для півдня України, для Миколаївської області, тож не виникає сумнівів щодо її перспективності. Артем Ващиленко також наголосив на тому, що створення кластеру стало відправною точкою розвитку морської галузі України, що дозволило запустити цикл активностей та ініціатив. Одна з них вже реалізована, відтепер для учасників регіональної спільноти морської галузі стала доступною аналітика щодо стану галузі. Наступним кроком повинне бути об’єднання зусиль для ще більш потужного напрацювання та подальшої реалізація проектів розвитку галузі.

Artem Vashilenko

Однією з ключових доповідей учасників заходу стала презентація директора ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Володимира Власюка – дослідження компанії про стан морської галузі України. Метою дослідження став огляд 4х ключових секторів національної морської галузі (проектування суден, суднобудування і судноремонт, судноплавство, морські і річкові порти) в 2010-2019 рр. та оцінка наявності передумов для формування секторальних (галузевих) кластерів і міжсекторального морського кластеру в Україні. Доповідач зробив особливий акцент на визначальній ролі судноплавства як потенційного драйвера розвитку галузі.

дослідження про стан морської галузі України

Директор МКУ Роман Ханжин окреслив стан розвитку кластера, напрямки діяльності у перший рік, головні очікування стейкхолдерів та потенційний склад кластеру, а також його оновлену місію: зростання економічного потенціалу морської галузі України через ріст конкурентоздатності учасників кластеру та розвиток галузевої інноваційної екосистеми, що сприяє розвитку галузевих секторів й дотичних до них. Вартують уваги охарактеризовані базові елементи, що формують ціннісну пропозицію кластеру – Smart Products&Services, Smart Organization і Smart Export і наближують стратегічні засади МКУ до загальної ідеології кластерів ІАМ.

ціннісна пропозиція МКУ

Олександр Юрчак, член наглядової ради МКУ, наголосив, що на сьогоднішній день для ефективного розвитку інноваційних екосистем регіонів (Запоріжжя, Київ, Харків, Миколаїв) має бути узгоджено перелік цільових секторів за галузями економіки (те що регіони обирають за напрямок смарт спеціалізації) з конкретними проектами інвестиційного та інноваційного розвитку, забезпечений діючими механізмами та інструментами підтримки з боку влади. На сьогоднішній день жоден з регіонів не відповідає одночасно всім необхідним умовам, проте завдяки останнім стратегічним сесіям саме Миколаїв виходить вперед з мотивованими командами виконавців та визначеними проектами розвитку. Також МКУ перший з кластерів України виробив повний пакет пропозицій з регіонального розвитку для ведення перемовин як з міжнародними партнерами та донорами, так і місцевою владою, важлива роль у чому належить проекту підтримки ЄБРР, що отримано завдяки Центру підтримки бізнесу Миколаєва. Олександр Юрчак наголосив на важливості усвідомлення загрозливих для подальшого розвитку тенденцій в країні та її зовнішнього середовища та необхідності фокусуватися на зонах впливу, що якнайкраще протистоять загрозам деіндустріалізації та втрати кадрів, та посиленні для цього колективної спроможності.

Olexander Jurchak

З понад 70-ти проектів, запропонованих на першій сесії, учасники кластеру обрали 16 ключових, що стануть фундаментом діяльності МКУ. Левову частку становлять ініціативи з розвитку інноваційної екосистеми промислових хайтек, серед них – про підтримку кластера МКУ, про Центр 4.0 на базі НУК, про створення регіонального ландшафту, про маркетплейс морської галузі, технопарк тощо.

результати роботи робочих груп

Важливими аспектами зустрічі стали проблемні питання регуляторної політики, слабкість якої унеможливлює піднесення українського суднобудування (позитивним моментом є підтримка кластеру асоціацією «Укрсудпром» та Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України) та інтеграції з місцевою владою (планується до подальшого обговорення 9 березня).

Директор ДП «Украпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк та заступник директора Сергій Поважнюк наголосили, що драйвером формування морського кластеру в Україні є розвиток перевезень українських вантажів вітчизняними судноплавними компаніями, що можливо за умов потужної політики стимулювання виробництва серйозних індустріальних виробів та інтеграції судноплавних компаній для реального розвитку морської галузі.

Ігор Лисицький, начальник Управління розвитку цифрової інфраструктури на підприємствах Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, зазначив, що за умов світової тенденції спаду суднобудування, відродження українського суднобудування можливо за умови забезпечення найбільшого сприяння використання досвіду розбудови регуляторної системи суднобудування і морської індустрії флоту Європейського Союзу.

Михайло Різак, заступник генерального директора по взаємодії з органами влади «Нібулон» підтвердив, що компанія, як лідер інвестицій у внутрішній водний транспорт, також ставить за мету розбудову України як морської держави, а не держави біля моря, саме тому критично ставиться до останніх законодавчих змін у регулюванні внутрішнього водного транспорту. Особливу увагу звернув на проблематику ринку бункерування в морських портах. Напрочуд важливим є наступне усвідомлення: поточна ситуація потребує змін, адже вона загрожує зникненню державного суднобудування, тож необхідно звернутися до запрограмованих державних інструментів, таких як, наприклад, Концепція Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, яка наразі ігнорується органами влади. Кластер може виступити драйвером і потужною силою в реалізації змін у даному аспекті та політики Євроінтеграції.

Mykhaylo Rizak

Сергій Покуй підняв питання розвитку проекту технопарку на базі діючого підприємства – Миколаївського заводу мастильного та фільтрувального обладнання. Зазначимо що дана пропозиція – серед проектів МКУ і потребує подальшого обговорення.

Serhiy Pokuy

Проректор з науково-педагогічної, адміністративної роботи та розвитку НУК Едуард Хачатуров зазначив позитивний результат в здобутих завдяки МКУ домовленостях про співпрацю у підвищенні кваліфікації, адже неможливо займатися фаховими напрямками без усвідомлення їх сутності.

Декан факультету економіки моря НУК Володимир Парсяк вказав на те, що головне завдання на сьогодні – підтримка обраних ініціатив та залучення додаткових джерел ресурсів для їх реалізації, а також демонстрація можливостей підприємств брати участь у міжнародній кооперації в сфері морегосподарської діяльності.

Volodymyr Parsyak

Юрій Жуков відзначив, що тільки у консолідації, взаємному інформуванні лежить шлях до досягнення цілей МКУ, важливо встановлювати завдання, які відповідають викликам як національним, регіональним, так і глобальним. Успіх справи безперечно залежить від людей на робочих місцях, у розумінні чи готові вони вчитися, змінюватися, трансформуватися професійно.

Yuriy Zhukov

Станіслав Селезньов, начальник відділу інжинірингових сервісів ТОВ “Марін Дизайн Інжинірінг Миколаїв” (MDEM), зауважив, що наразі значним досягненням є вже те, що МКУ являє собою єдине інформаційне поле, що безупинно зростає та розвивається, а також погодився з думкою Юрія Жукова, згідно якої всі визначені проекти однаково важливі й варто використовувати всі можливості для розвитку кластера у різних напрямках.

Stanislav Seleznyov

Станіслав Товщин, представник Херсонської районної ради, додав, що Херсон має низку потужних підприємств та освітню базу для розвитку морської галузі, тож місто докладе значних зусиль для приєднання до МКУ у майбутньому.

Stanislav Tovshin

Під час сесії велась онлайн трансляція на YouTube, яку можна дивитись у запису на сторінці Центру підтримки бізнесу.

Друга стратегічна сесія стала заключним етапом перед фіналом національного проекту «Інтеграція 4.0» в рамках заходів Європейських індустріальних днів за організації Єврокомісії, що відбудеться 9 березня у Миколаєві. До цього дуже важливо узгодити напрацьовані плани з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Ukrainian Maritime Cluster © 2024