Підсумки онлайн-зустрічі «‎САПР в машинобудуванні – стан та перспективи розвитку в Україні»

26 серпня в рамках проекту ClusteRISE відбувся онлайн-захід «САПР в машинобудуванні» за організації АППАУ, кластерів ІАМ з Запоріжжя, ІАМ з Харківа та Морського Кластеру України. Учасники мітапу вели мову про стан та перспективи розвитку САПР в країні.

У заході взяли участь ключові категорії стейкхолдерів, здійснивши огляд стану САПР за різними сегментами CAD/CAE/CAM. Теми доповідей охоплювали наступні аспекти:

 • Розвиток Eplan в Україні Володимир Таран, СЕО «Електрон», м. Київ;
 • Eplan в програмах навчання Центрів 4.0 Тарас Баган, Центр 4.0 «КПІ»;
 • Практичний досвід впровадження на ПАТ ФЕД Олександр Науменко, ПАТ ФЕД;
 • CAD/CAM/CAE у реальному секторi економiки, у дослідженнях та освіті Микола Ткачук, ХПІ / «ТЕНЗОР», м. Харків;
 • «Мультифізичне системне моделювання завдань проектування, інжинірингу та виробництва в програмному забезпеченні ANSYS» Вадим Гарін, «КАДФЕМ Україна», м. Харків;
 • «Досвід впровадження сучасних CAD/CAE/CAM в суднобудуванні» Станіслав Селезньов, MDEM, м. Миколаїв.


За узагальненням модератора заходу, Олександра Юрчака, рівень проникнення САПР – особливо CAD-CAE, – наразі є досить високим в Україні, особливо в електротехніці та автоматизації, де беззаперечним лідером є компанія EPLAN. Також приклад успішного впровадження, насамперед в суднобудівному інжинірингу, демонструє MDEM, де триває перехід на PLM (3D Experience Dassault Systemes). До виявлених викликів САПР в машинобудуванні можна віднести наступні:

 1. 1) Вартість (доступність сучасних САПР), яка зростатиме з переходом світових виробників–постачальників обладнання та програмного забезпечення на підписку та модель #SaaS.
 2. 2) Знання – Люди (культура), при чому мова йде не тільки про керівників та власників підприємств, але й про перепідготовку персоналу, слабкі темпи якої зумовлені випередженням технологій актуальних систем навчання. Саме на цьому акцентував Олексій Шевченко (Запорізька політехніка, Terrawatt group), наголосивши на необхідності підготовки перш за все викладачів закладів вищої освіти.
 3. 3) Трансфер знань та технологій із ринків-виробників програмного забезпечення, що притаманний переважно лише постачальникам, на відміну від країн заходу, де до цього залучені також DIH (цифрові хаби інновацій), центри прототипування, наукові установи тощо.
 4. 4) Відсутність уніфікованих стандартів САПР в межах підприємств.
 5. 5) Слабкий PDM (система управління даними про продукцію), що нівелює наявні можливості САПР.

Фінальною частиною мітапу стала дискусія учасників щодо масового поширення сучасного програмного забезпечення на машинобудівні сектори, опцій прискореного розвитку, що стануть відповіддю на зазначені виклики. За підсумками Олександра Юрчака, до них можна віднести наступні:

 • діалог з великими міжнародними постачальниками щодо можливості гуртової закупівлі програмного забезпечення, отримання гуртових знижок для учасників кластерів IAM, АППАУ;
 • залучення допомоги міжнародних донорів;
 • стимулювання вітчизняних розробників щодо виробництва конкурентної продукції в сегменті low-end; опціонально, заохочувати розробки додатків в рамках технологічних екосистем великих брендів;
 • стимулювання переходу на сучасні стандарти наших замовників, що дозволить збільшити використання сучасних цифрових інструментів;
 • трансфер знань від провідних організацій, навчання викладачів ЗВО й прискорення переходу на нові системи.

Проект з розвитку кластерів ІАМ в регіонах Харкова та Запоріжжя «ClusteRISE» здійснює Асоціація «підприємств промислової автоматизації України» (АППАУ) в рамках проекту «Застосування та реалізація Угоди про асоціацію ЄС – Україна у сфері торгівлі», що впроваджується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки уряду Німеччини.

Ukrainian Maritime Cluster © 2024