Огляд заходів за участю МКУ в міжнародній виставці з судноплавства, суднобудування та розвитку портів «Одеса 2021»

З 31 серпня по 2 вересня в Одесі відбувся міжнародний форум «Trans Expo Odessa 2021». В рамках Форуму за спільної організації та участі Морського Кластеру України відбулася низка заходів.

31 серпня Морський Кластер України взяв участь в засіданні круглого столу військово-морської галузі оборонної промисловості України на майданчику Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості (Мінстратегпрому). До участі були запрошені представники Мінстратегпрому, ТОВ СП «Нібулон», ТОВ СЗ «Океан», ТОВ НВК «Клівер», ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування», Управління капітального будівництва ВМС, Defense Express. На порядку денному зустрічі були питання розробки та затвердження Національної програми кораблебудування України, спроможності вітчизняних підприємств та підтримки державно-приватного партнерства у галузі кораблебудування.

Начальник Управління розвитку цифрової інфраструктури на підприємствах Мінстратегпрому Ігор Лисицький у своєму виступі відзначив важливу роль розвитку ІТ-інфраструктури та впровадження найкращих світових практик “Індустрії 4.0” на підприємствах суднобудівної галузі, необхідність врахування відповідних позицій у майбутній Національній програмі кораблебудування в Україні. Учасники круглого столу висловили намір найближчим часом направити до Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України пропозиції щодо підтримки програми.

Першого вересня відбувся круглий стіл «Блакитна економіка: визначення перспектив та порядку денного для інноваційних кластерів та технологічних бізнес-спільнот», за організації Морського Кластеру України, АППАУ та Industry4Ukraine. Під час заходу учасники розглянули питання щодо стану чорноморських ініціатив в блакитній економіці, включно з позиціями українського уряду; позиціями комітету Sustainable Industry платформи Industry4Ukraine та Морського Кластеру України, щодо ключових інновацій та цифрових технологій в підтримці ініціатив блакитної економіки, позиціями “Ініціативи стейкхолдерів Південного регіону”, а також оглянули доступні для України європейські програми та фонди, які підтримують ініціативи блакитної економіки. Детальніше – в записі ефіру круглого столу: https://fb.watch/7MM3_pQaVV/.

В рамках обговорення модератор круглого столу, Артём Ващиленко, Голова Наглядової Ради МКУ, представив Європейські програмні документи по напрямку блакитної економіки, а також програми стратегічних досліджень та інновацій, що спрямовують зацікавлені сторони з наукових кіл, фінансових установ, промисловості, політики та громадськості на спільне вирішення найважливіших проблем морської галузі, сприяння економічному процвітанню Чорноморського регіону, створення важливих систем підтримки та інноваційної дослідницької інфраструктури, вдосконалення освіти і нарощування потенціалу «блакитного зростання». Явним залишається той факт, що наразі питання формування політики та порядку денного для кліматично нейтральної, сталої та продуктивної блакитної економіки в Україні є відкритим. Ознайомитися з презентацією Артема Ващиленко пропонуємо за посиланням: Блакитна економіка: стан та перспективи в Україні.

Учасники зустрічі зробили наступні висновки:

Висновок №1. Рівень Блакитної економіки на державному рівні наразі є низьким. Попри те, що дана тема розвивається в ЄС та світі вже чимало років, в Україні вона все на початковому рівні. Точки зборки – консолідації та орієнтації на державному рівні досі не знайдені, хоча увага до цієї теми є доволі високою, в тому числі серед країн Чорноморського басейну.
ЄС спрямовує значні кошти на програми блакитної економіки, і варто усвідомлювати, що мова йде не так про екологію, як про економіку та бізнес (робочі місця, релевантні сектори та нові види бізнесу). До сфер фінансування належать чимало напрямів 4.0, включно з Research & Innovation, розвитком енергетики, переробкою/управлінням відходами, розвитком екологічного морського транспорту, моніторингом середовища, геоінформаційними системи тощо. В Україні та Одесі, зокрема, є чимало організацій та експертів даної тематики, проте характерна значна фрагментарність, відсутність цілісного бачення.

Висновок – пропозиція №2: точкою зборки – консолідації в даному аспекті для системи бізнес-наука-освіта може стати Морський Кластер України. Артем Ващиленко у своїй презентації надав широкий огляд європейських директив і варто зазначити, що експерти МКУ та комітет Sustainable Industry на круглому столі продемонстрували високий рівень обізнаності щодо цього.

Учасники круглого столу ухвалили наступні рішення:

  • 1) комітету Sustainable Industry платформи Industry4Ukraine спільно з МКУ необхідно запропонувати механізм збору інформації про найкращі ініціативи та проекти;

  • 2) звернутись листом до відповідних центральних органів виконавчої влади про необхідність розпочинати діалог влада – наука – бізнес – громадськість у сфері блакитної економіки;

  • 3) провести онлайн захід (орієнтовно в жовтні) з метою визначення стану перебігу проектів та ініціатив в цій сфері.

Першого вересня у другій половині дня Морський Кластер України долучився до круглого столу «Цифрова трансформація у суднобудуванні», організованого спільно Мінстратегпром та АППАУ. У заході взяли участь представники компаній Softprom (офіційні дилери продуктів Dassault System), MDEM «Marine Design Engineering Mykolayiv», ТОВ СП «Нібулон», Суднобудівний завод «Океан», Асоціація «Укрсудпром».

Порядок денний круглого столу охопив наступні аспекти: ситуація щодо розробки галузевих дорожніх карт цифрової трансформації, можливості впровадження методики SIRI (Smart Industry Readiness Index), стан та опції з прискорення переходу машинобудівних підприємств на сучасні системи CAD/CAECAM/PLM. Слід зазначити, що модератором круглого столу виступив начальник відділу Цифрової Трансформації Мінстратегпром Ігор Вікторович Лисицький, який ставив перед учасниками завдання висвітлити основні виклики цифрової трансформації суднобудівної галузі та запропонувати способи їх вирішення. Серед активних компаній-суб’єктів процесу переходу – присутні на заході Softprom та MDEM. Також до дискусії долучились представники суднобудівних заводів, які мають брати участь у пілотному проекті та стати локомотивом цифрової трансформації галузі.

Компанія Softprom – Value Added IT Distributor в країнах східної Європи. Представник Softprom, Дмитро Кремез, розповів про одного з провідних вендорів компанії – Dassault Systèmes – розробника програмного забезпечення для 3D-проектування і управління життєвим циклом продукції (PLM), об’єднаного єдиною платформою 3DEXPERIENCE. Він окреслив етапи цифрової трансформації в контексті історії становлення компанії, навів приклади архітектури рішень Dassault Systèmes, надав огляд PLM платформи 3DEXPERIENCE.

Станіслав Селезньов, представник мультисервісної інжинірингової компанії MDEM, що входить до Damen Group, виступив із доповіддю «NAVAIS based PLM introduction». Компанія MDEM бере участь у програмі Європейського Союзу NAVAIS (New, Advanced and Value-added Innovative Ships). Консорціум NAVAIS за участю класифікаційного товариства BV розробляє сімейство модульних продуктів за допомогою інтегрованої PLM платформи 3DEXPERIENCE. Це відкриває можливість для створення системи повного життєвого циклу судна на основі платформи 3DEXPERIENCE від компанії Dassault Systèmes. В презентації доповідач окреслив аспекти розвитку PLM на основі NAVAIS, серед яких: роль MDEM в проекті; планування NAVAIS та робіт PLM 3DX в компанії; спектр виконаних в PLM 3DX робіт; нові ролі та знання, продиктовані PLM; надбання знань та кооперація з учасниками проекту.

Учасники круглого столу зійшлися на думці, що проект NAVAIS може стати прототипом пілотного проекту цифрової трансформації галузі та домовилися, що компанія Softprom найближчим часом надасть своє бачення проекту як бази для розгляду членами МКУ та узгодження з Мінстратегпромом.

2 вересня Морський Кластер України взяв участь у загальних зборах Асоціації суднобудівників України «Укрсудпром», що відбулися на підприємстві ТОВ «Марко ЛТД».
Учасники заходу здійснили екскурсію підприємством, що спеціалізується на виробництві комплексного оснащення та технічного обслуговування суден морського та річкового флоту для внутрішнього та зовнішнього ринків.

Президент Асоціації «Укрсудпром» Віктор Лисицький виступив із доповіддю «Відродження суднобудування шляхом створення сприятливих умов регулювання». Із співдоповіддю виступив виконавчий директор Асоціації Сергій Лисенко на тему «Стан суднобудування України у 2020 р. та перспективи на 2021 р.». Відбулася презентація «Стратегії розвитку суднобудівної промисловості України на період до 2030 року», основним завданням якої є створення умов для повноцінного системного відродження суднобудування та морської індустрії в цілому.

В ході зустрічі пройшла церемонія нагородження учасників Асоціації, а також була досягнута домовленість між Морським Кластером України та Асоціацією «Укрсудпром» про консолідацію зусиль з можливим подальшим створенням спільного координаційного органу.Ukrainian Maritime Cluster © 2024