Формування пріорітетних проектів Морського Кластеру України

Огляд заходів МКУ 2020

Опрацювання перших запитів.

Обговорення ініціатив по консолідації представників морської індустрії триває з 2018 року. Під час чисельних зустрічей та публічних заходів було визначено напрями перших кроків для вирішення нагальних проблем та формування проектів розвитку, що є головнішим.

Першим результатом тих обговорень стало створення та реєстрація Громадської Спілки «Морський Кластер України», презентація якої відбулась в вересні під час круглого столу «Місце України в Європейській морській спільноті. Майбутнє та перспективи морської галузі в умовах глобальних економічних викликів». Це важливий крок на шляху гідного представлення міжнародним партнерам можливостей співпраці з підприємствами морської індустрії України та позиціонування морської економіки в пропозиціях законодавчих ініціатив, вирішення наявних проблем та покращення поточного стану морської індустрії України.

Проекти Кластеру
Просування кластеру та учасників.

Протягом четвертого кварталу 2020 року команда Морського Кластеру України провела понад 10 зустрічей з представниками міжнародних морських організацій та об’єднань (European Enterprise Network, ENMC, Sea Europe, Pôle Mer Méditerranée тощо) та продовжила діагностування кластеру для визначення можливостей для представників морської економіки України. Подальші контакти потребують напрацювання більш конкретних пропозицій для наших партнерів, що є викликом для всіх нас з урахуванням рівня розвитку морських економік Європи та більшості світу.

“ClusteRize” з GIZ та АППАУ

Одним із перших проектів, до якого долучився Морський Кластер України, був «ClusteRize» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). Проект, яким керує Асоціація Промислових Підприємств Автоматизації України (АППАУ), дав можливість навчити команду управління кластером за європейською методикою та розширити мережу партнерств та нетворкінгу.

“Інтеграція 4.0” з ІЕП та АППАУ

Також ще з жовтня 2020 ГС «МКУ» бере участь в проекті «ІНТЕГРАЦІЯ 4.0», в якому, завдяки кооперації Інституту економіки та прогнозування НАН України (ІЕП) та Асоціації підприємств промислової автоматизації України (АППАУ), було об’єднано 2 підходи до регіонального розвитку – смарт-спеціалізація та кластерний рух. Метою заходів є визначення проектів розвитку на засадах кооперації бізнесу, науки, влади та громадськості та формування в регіоні команд із просування та реалізації запланованих активностей.

“Посилення інституційної спроможності МКУ” з ЄБРР

На початку 2021 року діяльність ГС «МКУ» була підтримана Європейським Банком Реконструкції та Розвитку в напрямах інституалізації та напрацювання перших проектів розвитку. Зокрема в січні було замовлено дослідження «Огляд морської галузі України» від ДП «Укрпромзовнішекспертиза» для визначення:

 • обсягів виробництва/перевалки/перевезення в кількісному і вартісному вираженні;
 • значення сектору для економіки України;
 • загальної кількості компаній, основних гравців;
 • кількості працюючих в секторі;
 • перспектив і напрямків розвитку секторів.

Згідно планів представлених під час презентації Морського Кластеру України, команда опрацювала запити виявлені під час минулих зборів і зараз Морський Кластер України на етапі визначення ключових проектів галузі. Інтегрував напрацювання всіх зустрічей та проектів, які стартували, наша команда пропонує серію заходів, які розбиті на 5 етапів. Результатами спільної роботи в лютому-березні 2021 стануть зафіксовані угоди щодо 5 топ-проектів розвитку Морської галузі, їх ресурсного та інструментального забезпечення. Ці угоди фіксуються між Морським Кластером України та іншими зацікавленими сторонами – регіональною владою, іншими кластерами, асоціаціями та установами, які вважають себе стейкхолдерами розвитку Морської галузі.

Завдання та особливості кожного етапу:

Етап №1:

Стратегічна сесія та зустрічі 2-3 лютого в Миколаєві мають наступні завдання:

 1. Залучення до обговорення ідей проектів представників всіх головних стейкхолдерів розвитку морської галузі;
 2. Аналіз поточного стану й черговий огляд головних напрямів розвитку, виходячи з найсильніших сторін та кращих можливостей регіону;
 3. Визначення переліку топ-20 ідей проектів за напрямами інноваційного, інжинірингового, суднобудівного, освітнього розвитку, а також інших;
 4. Формування робочих груп, які мають опрацювати деталі цих проектів за критеріями привабливості та спроможності до реалізації (feasibility).
Етап №2:

Опрацювання цих ідей буде йти далі в фоновому режимі до кінця лютого.

Етап №3:

Орієнтовно 27 лютого відбудеться друга стратегічна сесія, в рамках якої відбудуться кілька презентацій:

 1. Результатів ринкового дослідження від ДП «Укрпромзовнішекспертиза», яке вже виконується;
 2. Драфт-стратегії розвитку Морського кластеру, яка наразі також запускається в роботу;
 3. Презентації робочих груп щодо визначення топ-проектів морської галузі.

Ці три напрями та результати робіт узгоджують далі між собою в стратегічних та тактичних аспектах, включно з остаточним вибором 5-топ проектів з розвитку.

Етап №4:

Презентація попередніх результатів всього проекту відбудеться 9 березня на національній конференції «Фінал проекту Інтеграція 4.0», що проходить в рамках EU Industry days й моніториться Євро-комісією. Звісно, сам статус цього заходу є самодостатнім, щоб не тільки бізнес, й місцеві чільники влади мобілізувались й зрозуміли, що цей шанс піару на національному та європейському рівнях не варто втрачати. Всі попередні заходи до цього моменту, не що інше, як важлива підготовка до демонстрації серйозності намірів, справжніх амбіцій та справжнього регіонального потенціалу.

Етап №5:

Follow-up має далі полягати в підписанні конкретних угод з різними стейкхолдерами в рамках визначених 5 проектів. Цифра «5», звісно є умовною – рамки від 3-7, очевидно, є досить зваженими з огляду на поточний стан.

Спираючись на статистику Європейських країн, показники підприємств, які беруть участь в кластерних об’єднаннях набагато вищі ніж ті, що працюють самотужки, та згідно з практиками кластерного руху, максимальні вигоди від кластеру отримують компанії, які найбільш активні в діяльності та проектах об’єднання.

Третього лютого учасники Морського Кластеру України зберуться на стратегічну сесію, метою якої є обговорення вищевказаних результатів та попереднє визначення пріоритетних проектів розвитку Морської галузі України.

Реєстрація для участі та програма за посиланнямUkrainian Maritime Cluster © 2024