85 ініціатив розвитку морської індустрії України зібрано на стратегічній сесії

Третього лютого відбулася стратегічна сесія Морського Кластеру України (МКУ) «Пріоритетні проєкти розвитку морської галузі 2021-23».

Захід організований за підтримки Європейського Банку Реконструкції та Розвитку в рамках проекту посилення інституційної спроможності Морського Кластеру України.

На сьогодні в пріоритеті визначення конкретних планів кластеру. У вступі до події директор МКУ Роман Ханжин виклав пройдені етапи від моменту утворення кластеру, цілі і послідовність вирішення задач для їх досягнення.

На сесії визначили, що головна мета існування МКУ – це об’єднання зусиль для більш потужного представлення потенціалу суднобудівної та морегосподарської галузей України на міжнародному ринку.Учасники готові разом вирішувати проблеми, які цьому перешкоджають.

Запланували практично представити підприємства кластеру на міжнародних виставках (SMM та ін.) і провести заходи з популяризації інженерної освіти, запровадити програми з інтеграції освіти, наукових досліджень та виробництва.Аналітикиня Європейського Банку Реконструкції та Розвитку Юлія Ітигіна виступила з вітанням онлайн. ЄБРР, як партнер Морського Кластеру України, вважає кластерні ініціативи найбільш ефективною формою економічного зростання та галузевого розвитку. Вони готові надати підтримку на перших етапах інституційного забезпечення роботи кластеру.

Артем Ващиленко, засновник Центру Підтримки Бізнесу та голова Наглядової Ради Морського Кластеру України, зі свого боку повідомив про фінансування Європейським Банком серії заходів для визначення пріоритетних проєктів для галузі та експертне дослідження «Огляд морської галузі України» від ДП «Укрпромзовнішекспертиза». В цьому дослідженні проведуть аналітику обсягів виробництва/перевалки/перевезення в кількісному і вартісному вираженні, значення сектору для економіки України, загальної кількості компаній, основних гравців, що працюють в секторі та перспективні напрямки розвитку секторів.

Також Артем Ващиленко зазначив, що ініціативна група Морського Кластеру України розуміє перспективи розвитку кластеру, а тому ініціювала проведення системних змін у бізнес-середовищі міста та країни. Кластерний підхід забезпечує злагоджену промислову та інноваційну політику, інтеграції регіональних ланцюгів доданої вартості до міжнародних виробничих мереж та подальшу інтеграцію з ЄС. Кластер рухається у напрямку європейської та міжнародної кластерної спільноти, що дозволить також отримати фінансову та технічну підтримку в рамках програми сусідства ЄС.

Також учасників сесії привітала директорка департаменту економічного розвитку Миколаївської міської ради Тетяна Шуліченко. Вона нагадала про вже існуючу підтримку з боку її команди у міській раді та підкреслила, наскільки важливі ініціативи морського кластеру для розвитку міста Миколаєва та всіх регіонів півдня України. Тут розташовані підприємства всіх сегментів морегосподарського комплексу.

Модератором сесії став генеральний директор Асоціації підприємств промислової автоматизації (АППАУ) та член наглядової ради МКУ Олександр Юрчак. Він також керує проєктом “Інтеграція 4.0”, до якого МКУ долучились в жовтні минулого року. Метою проєкту є інтеграція двох підходів до регіонального розвитку: кластеризація та смарт-спеціалізація.

За планом цього проєкту, 9 березня в Миколаєві пройде конференція в рамках Європейських індустріальних днів, організованих Європейською Комісією. Олександр представив учасникам розроблені проєкти АППАУ, деякі з яких вже впроваджені в інших регіонах та які легко масштабуються для потреб морської галузі України.

МКУ вже розвивається за моделлю кластерів ІАМ (Інжиніринг, Автоматизація, Машинобудування), яка була розроблена АППАУ, та має можливість використовувати напрацювання по Центрах 4.0, Картах цифрової трансформації, регіональних інноваційних ландшафтів, адаптувавши їх до потреб галузі.

Заступник директора департаменту архітектури та містобудування Євген Поляков розповів про те, як Миколаївська міська рада затверджує генеральний план міста та про процедури оформлення ділянок і розвитку інфраструктури на узбережжі річки та лиману.

З доповіддю про плани підприємства виступив директор з маркетингу Суднобудівного заводу «Океан». Він розповів про участь заводу у програмі будування корветів для ВМС України, залучення замовлень на новобудови та судноремонт, модернізацію обладнання верфі та використання незадіяної у суднобудуванні площі під логістичний хаб.

Морський Кластер України в планах «Океану» займає особливе місце як один із засобів пошуку замовників на європейському ринку, а також для залучення контрагентів та партнерів при виконанні корветної програми.

До сесії через відеозв’язок приєднався віце-президент Асоціації суднобудівників України “Укрсудпром” Володимир Коваль. В своєму виступі він розповів про ініціативу створення технічного комітету “Судна та морські технології”, до якої долучився Морський Кластер України. Комітет займається прийняттям та втіленням новітніх стандартів, які повинні стати фундаментом водного транспорту України та запрошує до участі підприємства та організації, що поділяють цінності цих сучасних стандартів.

Начальник відділу інжинірингових сервісів ТОВ “Марін Дизайн Інжинірінг Миколаїв” (MDEM) Станіслав Селезньов розповів про інновації корпорації Damen Shipyards Group у суднобудівній галузі. MDEM є одним з ініціаторів створення МКУ та підрозділом Damen Shipyards Group. Таким чином українська компанія вже сьогодні є провідником найсучасніших тенденцій в галузі: створення нових типів суден, використання електричних та гібридних двигунів, переходу на нові види палива (метанол, аміак, біодизель тощо), використання композитних матеріалів в суднобудуванні, систем обробки великих масивів даних та ін.

MDEM також приймає участь в міжнародній програмі NAVAIS, що має на меті повернути Європейському суднобудуванню лідерство у світі. Тож створення Морського Кластеру України і його приєднання до Європейських програм має стратегічне значення для всієї країни.

Продовжуючи тему міжнародного розвитку українських інновацій, генеральний директор київської компанії “Гідроген системс” Олександр Щербатюк розповів про можливість долучення Морського Кластеру України до проєктів транскордонного співробітництва. Це можуть бути дослідження та вироблення політик, розвиток офшорної вітроенергетики та виробництво зеленого водню і декарбонізованих моторних палив (зелений аміак) у співробітництві з дослідницькими центрами та іншими зацікавленими сторонами з країн, що входять до Дунайського макрорегіону ЄС.

З ініціативою створення сучасного навчального центру робітничих спеціальностей та галузевого центру R&D (Research and Development – Дослідження та Розробки) виступив виконавчий директор «Миколаївської верфі» Сергій Покуй. Створення центру R&D повинно забезпечити зв’язок між дослідниками та виробництвом, надати промисловим підприємствам відносно дешевий доступ до сучасних технологій

Подальша робота МКУ під час сесії тривала у робочих групах, завданням яких було сформувати якомога більше пропозицій для перспективних проєктів кластеру. Із зібраних пропозицій за результатами опрацювання в робочих групах протягом місяця оберуть 3-7 пілотів для реалізації, і це стане першим кроком у практичній діяльності МКУ.

Серед багатьох проєктів пропонувалися:

  • створення вільної економічної зони для підтримки суднобудування;
  • створення технологічного парку та навчального центру;
  • створення сертифікаційно-метрологічного центру;
  • розвиток водневих технологій (використання водню у якості пального);
  • розвиток муніципального флоту та інші.

За кілька тижнів, під час подальших заходів Морського кластеру України, ми дізнаємося, які проєкти все ж обрали для реалізації.

Запис заходу можна переглянути на YouTube каналі Центру інформаційної підтримки бізнесу.

Ukrainian Maritime Cluster © 2024