Нормативно-правова база України для блакитної економіки

Імплементація концепції та функціонування Блакитної економіки потребує нормативно-правового підґрунтя. Саме тому, представники КПІ ім. Ігоря Сікорського дізнавались, яким чином регулюються основні сфери блакитної економіки України.

[Джерело: https://www.com-east.eu/en/ukraine/item/12550-eu-boosts-development-of-inland-water-transport-in-ukraine-/]

У рамках проекту 4BIZ команда дослідників КПІ ім. Ігоря Сікорського провела аналітичне дослідження розвитку Чорноморського регіону України щодо імплементації концепцій блакитної економіки. Дослідження було зосереджено на наступних трьох секторах:

  1. 1. Рибальство та аквакультура.
  2. 2. Морський транспорт.
  3. 3. Прибережний і морський туризм.

Дослідження охоплювало два регіони півдня України – Одеську та Миколаївську області, і включало аналіз нормативно-правової бази країни в кожній із цільових галузей.

Цільові регіони дослідження. [Джерело: звіт по Україні, розроблений для проекту 4BIZ]

РИБНЕ ГОСПОДАРСТВО ТА АКВАКУЛЬТУРА: Відповідно до зобов’язань України щодо імплементації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, у 2022 році Держрибагентство України оприлюднило Державну стратегію розвитку рибного господарства до 2030 року. Ця Стратегія окреслює дорожню карту реформування рибного господарства в середньостроковій перспективі, і передбачає чіткий вектор розвитку – тобто зариблення водойм. Процес реформування українського рибного господарства передбачав значні оновлення галузевої законодавчої бази, що певною мірою сприяло пожвавленню бізнес-інтересів у сфері аквакультури України.

Вилов риби з Чорного моря в Україні у 2019 році. [Джерело: звіт по Україні, розроблений для проекту 4BIZ; скопійовано з оригінального зображення на https://ua.korrespondent.net/ukraine/4160486-vylov-ryby-z-chornoho-moria-znachno-zbilshyvsia]

МОРСЬКИЙ ТРАНСПОРТ: Кабінет Міністрів України видав Постанову, яка керує імплементацією регламентів і директив ЄС щодо міжнародного морського та внутрішнього водного транспорту. Держстандарти України приводяться у відповідність до стандартів ЄС.

ПРИБЕРЕЖНИЙ ТА МОРСЬКИЙ ТУРИЗМ: одним із міжнародно визнаних об’єктивних показників конкурентоспроможності країни є Індекс конкурентоспроможності подорожей і туризму. У загальному рейтингу індексу конкурентоспроможності T&T за 2019 рік Україна посіла 78 місце серед 140 країн світу.

У 2021 році Кабінет Міністрів України видав Розпорядження «Про затвердження Плану заходів щодо підтримки сфери культури, охорони культурної спадщини, розвитку креативних індустрій і туризму», який спрямований, зокрема, на розвиток туристичної галузі та збереження природних місць для екотуризму.

Плани розвитку Одеської та Миколаївської областей включають цілі щодо скорочення споживання енергії шляхом підвищення енергоефективності, збільшення частки відновлюваної енергії та скорочення викидів СО2. Ці заходи мають вирішальне значення для розвитку блакитної економіки, зокрема зеленого туризму.

Загалом, аналіз нормативно-правової бази України, проведений КПІ ім. Ігоря Сікорського, показав, що наразі в країні активно працюють над імплементацією положень, директив, стандартів і регламентів Європейського Союзу в галузях рибальства, туризму та морського транспорту, що сприяє широкому впровадженню принципів блакитної економіки в Чорноморському регіоні України..

.

Ukrainian Maritime Cluster © 2024