Промисловий вилов риби в Україні вперше здійснюватиметься через аукціони

Початок 2023 року ознаменувався для галузі рибного господарства істотними змінами в оформленні дозвільних документів на промисловий вилов риби. Процедура оформлення права на здійснення промислового рибальства запроваджена постановою Уряду України від 30.12.2022 № 1479, якою встановлено проведення аукціонів з продажу права на спеціальне використання водних біоресурсів шляхом електронних торгів.

[Джерело: https://agrotimes.ua/tvarinnitstvo/startuvav-rybnyj-promysel-cherez-aukcziony%ef%bf%bc/]

«Одними з основних цілей запровадження експериментального проекту щодо проведення аукціонів з продажу права на спеціальне використання водних біоресурсів є прозорість оформлення цього права, чесна та ефективна конкуренція промислових рибалок, можливість долучитися до рибного бізнесу новим учасникам, виключення одноосібності, унеможливлення корупційних ризиків та раціональне використання водних біоресурсів в цілому в країні. Проаналізувавши ситуацію за останні роки, здійснювати промисловий вилов риби могли лише «традиційні» рибалки, тобто ті, які вже були на ринку понад 3 роки і досягали частки видобутку 75%. Якщо заглибитись в історію, то спостерігалася негативна динаміка, зокрема «традиційних» рибалок на ринку з кожним роком ставало менше. Так, наприклад у 2014 році було 527 промислових рибалок, а вже у 2018 році – 432. При цьому збільшилася кількість заяв від «нових» рибалок, які хотіли б долучитися до цього бізнесу і здійснювати промисел у рибогосподарських водних об’єктах. Водночас спостерігалася тенденція падіння використання лімітів, які були встановлені НБО, тобто зменшувались надходження до бюджету. Комплексно проаналізувавши дану ситуацію, для зміни негативної динаміки на позитивну, «перезавантаження» рибного бізнесу, виконання євроінтеграційних зобов’язань, а також виключення корупційної складової, було запропоновано проведення відповідних аукціонів», – зазначив Віталій Головня, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України під час вебінару, який було організовано Мінагрополітики разом з Держрибагентством та ДП «Прозорро.Продажі» 12 січня 2023 року.

Слайд з вебінару про комерційні рибні аукціони, що відбувся 12 січня 2023 року. [Джерело: https://darg.gov.ua/_promislove_ribaljstvo_cherez_0_0_0_12291_1.html]

Під час вебінару окремо зупинялися на процедурі отримання самого дозволу та документах, що цьому передують.

Також було відзначено, що потенційні користувачі водних біоресурсів матимуть можливість протестувати подачу заявок через відповідний тренажер на сайті ДП «Прозоро.Продажі» та ознайомитися з необхідними корисними порадами.

«Врегулювання здійснення промислового рибальства на етапі набуття права на вилов водних біоресурсів – це суттєві зміни за останні роки, які торкнулися однієї з важливих сфер рибальства в Україні. Такі започаткування у галузі дають реальні підґрунтя працювати промисловикам не «в тіні», а на засадах прозорої конкуренції. Це початок реформи, яка має стати еволюцією у рибній сфері. Від нас вимагає і суспільство, і реалії сьогодення змін. Рибний бізнес потребує оновлення та перезавантаження, адже риба – це стратегічний продукт, який споживає значна кількість людей. Ми і надалі будемо вживати всіх необхідних заходів для виведення галузі рибного господарства на рівень ефективної діяльності при повній прозорості дій на всіх етапах», – зазначив Ігор Клименок, т.в.о. Голови Держрибагентства.[Джерело: https://pngtree.com/]

«Розуміючи старт промислового сезону, зволікань з оголошенням аукціонів – не буде», – наголосив Ігор Клименок, закликавши слідкувати за інформацією, розміщеною на вебсайтах Мінагрополітики та Держрибагентства.

.

Ukrainian Maritime Cluster © 2024