Конференція: “Інтеграція України до Європейського морського співтовариства”

За підтримки програми EU4BUSINESS в Миколаєві відбулася конференція «ІНТЕГРАЦІЯ УКРАЇНИ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОГО МОРСЬКОГО СПІВТОВАРИСТВА», яка об’єднала організації та установи, що працюють у морському секторі, включаючи представників галузі суднобудування та судноремонту, судноплавства, портів, логістики, морських технологій, суміжних галузей, а також експертів, політиків та зацікавлених сторін з різних регіонів для обговорення викликів і можливостей інтеграції до Європейського морського співтовариства.

Захід відбувся у змішаному форматі, участь взяли представники морських індустрій України та Європейського Союзу.

На цьогорічному заході вдалось обговорити інструменти для відновлення України та відновлення морської галузі, про можливості для інтеграції України і українського морського бізнесу до європейської спільноти, а також зустрітися з колегами з морських кластерів Європи, провідних європейських міжнародних морських асоціацій.

Відкрив захід Артем Ващиленко Голова Наглядової Ради Громадської спілки “Морський Кластер України”, привітав учасників та гостей заходу та зазначив, що конференція присвячена відзначенню Європейського морського дня та відбувається рамках Програми міжнародної співпраці “EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП“, що спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Фредерік Монкані де Сент-Еньян – віце-президент ENMC, голова французького морського кластеру привітавши учасників заходу висловив сподівання щодо перспектив відновлення та подальшого розвитку України. Враховуючи важливість запозичення міжнародного досвіду для розбудови кластерних організацій, пан Фредерік проінформував про основні завдання та мету Європейської мережі морських кластерів. А саме, організація Європейська мережа морських кластерів була створена в 2005 році як платформа для обміну інформацією та створення між організаціями морських кластерів європейських держав-членів. З моменту свого заснування основним принципом ENMC є створення ефективної основи для морського галузевого співробітництва, зосередженого на вираженні однозначного морського інтересу для європейських політиків щодо європейських морських рівних умов; єдиний європейський морський кластер. Таким чином, головна мета ENMC полягає в тому, щоб стати Європейським морським кластером як прямим партнером Європейської Комісії в усіх морських справах.


В свою чергу Артем Ващиленко, Голова Наглядової ради ГС «МКУ» проінформував про проєкти, які реалізуються Кластером, а саме:
Проєкт інтеграції України до Європейського морського співтовариства – це адвокаційна кампанія української морської індустрії, щодо інтеграції до Європейського морського співтовариства шляхом зміцнення відносин з ключовими галузевими асоціаціями та просування української морської індустрії на європейському ринку. Тривалість проєкту квітень-листопад 2023. До основних активностей відносяться: виготовлення промо-ролику про морський сектор, інформаційних матеріалів, короткі промо членів МКУ, стенд на Europort 2023 та онлайн-конференція «Інтеграція України до Європейського морського співтовариства».

«Запрошуємо і ще раз фіксуємо той факт, що сьогодні ці можливості відкриті для підприємств морської галузі. Ця програма вже працює, тому пропонуємо представникам бізнесу, долучатись та готуватись до представництва на Стенді, що буде представлений на виставці Europort 2023 (Роттердам, Нідерланди). Це фактично можливість зафіксувати та організувати практичні контакти з міжнародними партнерами. Саме так і працюють інструменти міжнародної кооперації», – підкреслив Артем Ващиленко.

Детальніше:

Олена Жукова, виконавча директорка ГС «МКУ», зазначила, що за три роки діяльності організація залучила в якості членів 35 підприємств та компаній морської індустрії, було укладено 6 меморандумів про співпрацю з міжнародними об’єднаннями, проведено чисельну кількість стратегічних об’єднуючих заходів з впливовими галузевими стейкхолдерами. Також ГС «МКУ» реалізував низку міжнародних проєктів з партнерським організаціями, серед них проєкт «4BIZ – розвиток блакитної економіки в чорноморському регіоні».

-«Мета даного проєкту підтримка співпраці компаній в галузі морського транспорту, суднобудівники, проєктанти, постачальники обладнання та сервісів, а також у сфері рибальства та аквакультури прибережного та морського туризму», – зазначила Олена Жукова.

Під час прямого включення Проф. д-р Іден Мамут, Генеральний секретар Мережі Чорноморських університетів, перебував у м.Брест Франція, де представляв проєкт 4BIZ на виставці присвяченій Європейському морському дню. Проте зміг виділити час та долучитися до події, організованої Громадською спілкою «Морський Кластер України». Проінформував про найбільш важливі аспекти, які були означені під час події в Бресті, а саме:

«Я звернув би увагу на те, що для всієї Європи притаманний активний розвиток різних бізнес-моделей, що намагаються заохочувати сферу аквакультури, морського транспорту, а також аспекти дотичні до освіти та свідомого будівництво. В цьому контексті для Чорноморського регіону на мою думку, важливий сталий розвиток блакитної економіки», – зазначив він.

На запрошення Проф. д-р Іден Мамута, взяв слово Хавьєр Фернандес представник Механізму допомоги для впровадження морського просторового планування (the Assistance Mechanism for the Implementation of Maritime Spatial Planning), який зазначив, що:

«Стратегії морського басейну ЄС направлені на підтримку всіх стейкхолдерів, у всіх країнах, в тому числі Чорноморських, задля впровадження проектів, стартапів, нових ідей та практик. Всі зміни, що відбуваються, рішення, направлені на впровадження блакитного зростання, в тому числі в Україні, зокрема і завдяки грантовим Європейським програмам. Саме тому наша команда допомагає налагодити процес роботи із реалізацією проєктів».

Тадеуш Коповський, радник Ради Польського форуму морських технологій розповів про діяльність організації та можлисвості міжнародної кооперації.

«Україна має потужні інжинірингові та суднобудівні компанії, що свідчить про великий потенціал та гарну основу для подальшої міжнародної співпраці. Ми надіслали МКУ пропозицію підписати Меморандум про взаєморозуміння та взаємодію та створити спільну експертну групу у розробці План розвитку суднобудування 2024-34», – зазначив він.

Сотирис А. Бузеас, генеральний директор Greek Challenge та засновник TIASI розповів ро становлення Tanais Innovation and Aerospace Supercluster Initiative (TIASI) – міжнародної платформи співпраці та інвестицій («метакластер») під керівництвом канадської компанії GC. TIASI об’єднує стейкхолдерів аерокосмічної та інших високотехнологічних галузей і надає доступ до коштів ЄС та інших джерел для впровадження інновацій.
TIASI має представників кластера в Україні та змістовне розуміння галузевої структури промисловості, що відіграє важливу роль у стратегічному плануванні післявоєнного відновлення України у співпраці з зацікавленими сторонами та урядом Греції.

«Наш кластер надає створити стійкі звязки між стейкхолдерами з Канади та Європи. Можливості для членів TIASI є на морі, в повітрі та на землі. Адже море – це кораблі, підводні човни, розвідка нафти й газу; повітря – аерокосмічна промисловість, космічні апарати, енергетика; земля – космічні порти, порти, аеропорти, космічна академія та розумні міста», – зазначив Сотирис А. Бузеас

 

Олександр Юрчак, генеральний директор Асоціації промислової автоматизації України проінформував про роботу Українського Кластерного Альянсу та озвучив пропозиції до ГС «МКУ» щодо співпраці, а саме:
– Залучення членів ГС «МКУ» до роботи ресурсних центрів УКА (участь в форумах, конференціях, вебінарах, подібне).
– Участь в проєктах міжкластерної кооперації УКА.
– Участь у проєктах транскордонної співпраці.

Олена Жукова подякувала гостям та учасникам конференції за участь та зазначила, що:

«Не зважаючи на обставини Морський Кластер України продовжує консолідацію ключових гравців морської економіки та їх інтеграцію в Європейське співтовариство. Ми ведемо розробку планів відбудови Морської галузі України і запускаємо нові міжнародні проєкти. Наш рух на цьому шляху – незупинний!».

Захід організовано Морським Кластером України в межах грантового конкурсу з системної підтримки малого і середнього підприємництва на замовлення програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку спільно фінансують Європейський Союз і уряд Німеччини. Грантовий конкурс виконує Фонд розвитку підприємництва, стратегічним виконавцем програми є німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Німеччини. Її зміст є виключною відповідальністю Морського Кластера України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ, ФРП.Ukrainian Maritime Cluster © 2024