Блакитна економіка Грузії – звіт в рамках проєкту 4BIZ

17 березня відбулася онлайн-презентація звітів країн-партнерів 4BIZ. Запрошуємо вас прочитати останню інформацію про блакитну економіку в Грузії, представлену доповідачами LEPL “Batumi State Maritime Academy”

Поточна ситуація в Грузії у сфері рибальства та аквакультури, прибережного та морського туризму та морського транспорту.

Сфери рибальства та аквакультури, прибережного та морського туризму та морського транспорту в Грузії перебуває в процесі реформування та залишає простір для подальшого розвитку. Портова система в Грузії зазнає значного розширення, а саме: порт Поті розширює свої резервні контейнерні потужності та новий хвилеріз. Відсутність судноремонтних потужностей означає, що внутрішні потреби часто задовольняються в сусідніх країнах, зокрема Туреччині та Болгарії; і уряд, і промисловість все більше усвідомлюють необхідність розвитку відповідних верфей і ремонтних потужностей у Грузії за рахунок іноземних інвестицій.

Рибальський флот невеликий за розміром і старий, і зараз знаходиться на стадії реструктуризації.

Уряд нещодавно запровадив законодавство щодо регулювання аквакультури в територіальних водах Грузії. Однак стратегія розвитку аквакультури, яка сприятиме зростанню цього сектору в Грузії, ще не прийнята. Незважаючи на можливості, в Батумі і Грузії море не використовується активно для круїзного туризму.

Важливі позитивні моменти під час дослідження.

– Значного прогресу досягнуто у сфері нормативно-правової бази. Важлива національно-міжнародна угода, Угода про асоціацію між ЄС та Грузією, яка містить стратегічні кроки для управління морським середовищем;

– Фінансований проєкт ЄС у сфері рибальства, аквакультури та морського транспорту відіграє значну роль у розвитку промисловості. Є гарні приклади успішно реалізованих проектів і тих, що знаходяться в процесі реалізації;

– Є успішні компанії з хорошим потенціалом для зростання.

 

Історії успіху:

– З грудня 2019 року в результаті спільної роботи Міністерства економіки та сталого розвитку, Агентства морського транспорту та агентства «Enterprise Georgia» до програми «Enterprise Georgia» було додано напрям рибальства. У 2020-2021 рр. , в рамках промислової програми профінансовано 19 проєктів (13 суден), в рамках програми придбано 13 рибальських суден, з яких 6 новопобудованих та 7 вживаних суден.Сума кредиту по проєкту становить 57 144 992 ларі (приблизно 2228290 $), а загальна сума інвестицій становить 66 029 898,60 ларі (приблизно 25747447$). Сума співфінансування агентства «Enterprise Georgia» становить 18 317 952 ларі (приблизно 7142832$). Кількість робочих місць, створених інвестиціями, становить 312. Програма одночасно надає до 5 мільйонів ларі (приблизно 1949681$) з кредитно-гарантійним механізмом (гарантія 90%) і ставкою рефінансування банківського кредиту плюс можливість 3% співфінансування.

– Зараз у Грузії працюють рибальські компанії. Нині вони є найбільшими власниками ліцензій на квоти на вилов риби. Вони мають рибальські судна, а також орендують інші судна, якщо це необхідно. Вони також займаються переробкою риби. Ці рибальські компанії готують рибне борошно та невелику кількість риб’ячого жиру для експорту, а завдяки Поглибленій і всеохоплюючій зоні вільної торгівлі з ЄС вони також експортують це до ЄС. Вони в основному використовують місцевий персонал у процесі риболовлі, і вони гарантували, що принаймні 30% найнятих рибалок є громадянами Грузії.

– Azimut yachts (Ramses Georgia Yachting Platform), яка продала рекордну кількість прогулянкових яхт під час пандемії Covid 19, процвітає.

 

Уроки, отримані під час виконання дослідження в Грузії

– Щойно прийняте законодавство про аквакультуру є першим кроком на шляху розвитку цього сектора в Грузії. Аквакультура має великий потенціал і може призвести до успішних бізнес-проектів із різноманітними можливостями працевлаштування та впливу на економічне зростання країни;

– Малий яхтинг і круїз є дуже перспективною галуззю для Грузії. На першому етапі необхідно розвинути інфраструктуру, наприклад причали для яхт у Грузії;

– Значна нестача людських ресурсів і освіти/підготовки з точки зору морської професії в Грузії. Це особливо вірно для портових професій, таких як стивідори, докери та інші, а також суднові та логістичні агенти, рибалки тощо

Для забезпечення ефективних наступних кроків проєкту необхідно:

– Грузії необхідно підвищити обізнаність про блакитну економіку як на промисловому, так і на урядовому рівнях. Існує потреба в державній політиці щодо блакитної економіки та морської галузі загалом.

– Щодо покращення стану навколишнього середовища, Грузія докладає значних зусиль для оцінки свого морського середовища, маючи лише обмежену кількість наукового персоналу та керівників політики. Декілька інституцій, як-от Департамент моніторингу забруднення навколишнього середовища Національного агентства з охорони навколишнього середовища (NEA), управління моніторингу рибного господарства та Чорного моря, мають велике значення для програм і заходів моніторингу прибережних і морських районів. Міністерство економіки та сталого розвитку оцінює параметри економічної діяльності, які залежать від прибережного та морського середовища. Окрім цих державних департаментів та установ, деякі університети проводять морські та прибережні дослідження.

 

 

*This Project has received funding from the European Union’s European Maritime, Fisheries and Aquaculture Fund (EMFAF) under Grant Agreement 101077576.

**Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or CINEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.Ukrainian Maritime Cluster © 2024