Блакитна економіка Туреччини – звіт в рамках проєкту 4BIZ

17 березня відбулася онлайн-презентація звітів країн-партнерів 4BIZ. Запрошуємо вас ознайомитися з останньою інформацією про блакитну економіку Туреччини, представленою спікерами Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA).

Поточна ситуація в галузі рибальства та аквакультури, прибережного та морського туризму і морського транспорту.

Рибальство та аквакультура: За останні 30 років сектор аквакультури зріс на 10-15% і посів 3-тє місце у світі після Китаю та Індії. Сектор включено до програми підтримки з 2003 року. У країні налічується 2127 об’єктів аквакультури, і 69% продукції аквакультури виробляється в морі. Найбільше продукції виробляється в провінції Мугла.

Прибережний та морський туризм: Туреччина має 8 333 км берегової лінії, і прибережний туризм становить 20% доходів від туризму. Близькість природних, історичних та культурних ресурсів до узбережжя, наявність всесвітньо відомих зон для дайвінгу та природних бухт, багато пляжів з блакитним прапором та м’який клімат роблять країну сильною в даній сфері. Однак тиск будівництва в прибережних районах, глобальне потепління та екологічні проблеми ставлять під загрозу майбутнє прибережного туризму.

Морський транспорт: У Туреччині налічується 197 берегових об’єктів, 45% з яких розташовані в регіоні Мармурового моря. За кількістю оброблених вантажів порти Мармурового регіону посідають перше місце, за ними слідує Середземноморський регіон. У 2020 році турецькі порти обробили загалом 496 мільйонів метричних тонн вантажів.

 Важливі позитивні моменти під час дослідження.

Процес дослідження став важливим каталізатором для оновлення даних про сильні та слабкі сторони, вивчення потенційних загроз, можливостей, прогалин і потреб у секторах та надання більш конкретних пропозицій щодо їх розвитку. Зрозуміли, що обговорення потреб та проблемних питань зі стейкхолдерами в секторі віч-на-віч є важливим методом дослідження, і такі інтерв’ю допомогли встановити більш тісні стосунки із зацікавленими сторонами. Наприклад, було помічено, що чорноморський лосось, який є ендемічним видом, характерним для Чорного моря, має високий економічний потенціал завдяки високому попиту з боку споживачів, а отже, є сферою, якій слід приділити додаткову увагу. Крім того, було виявлено, що існують значні історії успіху в суднобудування, які мають високий потенціал розвитку для регіону.

Історії успіху.

Туреччина досягла значного розвитку у виробництві продукції аквакультури з внутрішніх і морських вод у період 2017-2021 рр. Виробництво показало значні результати, збільшившись з приблизно 277 000 тонн до приблизно 472 000 тонн, а темпи приросту склали 71%. У секторі аквакультури в країні вирощують переважно форель, морського окуня та морського ляща. За останні 5 років аквакультура є найшвидшим і найбільшим зростаючим сектором у Східному Причорномор’ї. Основною рибою, що вирощується в регіоні, є чорноморський лосось, відомий як турецький лосось. За даними Асоціації експортерів Східного Причорномор’я, експорт турецького лосося зі Східного Причорномор’я збільшився з 15 млн. доларів США до 129 млн. доларів США в період з 2018 по 2022 рр. Збільшився більш ніж у 8 разів за цей період. Вартість експорту турецького лосося в 2022 році становить майже 91% від загального експорту рибної продукції Східного Причорномор’я, що свідчить про те, що турецький лосось є найвагомішою експортною статтею регіону в рибному секторі.

Omega 61 Su Ürünleri Tic. Ltd. Şti. (Omega 61 Fisheries Trade LLC) найбільш успішна і швидкозростаючу компанія в секторі аквакультури в Трабзоні, який є найбільшим містом з виробництва та експорту рибної продукції в Східному Чорноморському регіоні. Компанія OMEGA 61 була заснована в 2010 році і розпочала свою діяльність з аквакультури чорноморського лосося та морського окуня. У 2018 році обсяг виробництва лосося та морського окуня склав близько 1 000 тонн, а за 5 років завдяки інвестиціям у збільшення потужностей виробництво зросло до 5 000 тонн (у 2022 році). Компанія розпочала експорт у 2021 році з обсягом 156 000 доларів США і збільшила його до приблизно 5 мільйонів доларів США у 2022 році. 2018 року оборот компанії становив приблизно 5,6 мільйона доларів США, а наприкінці 2022 року він зріс до 21,5 мільйона доларів США.

Mimarine Gemi İnş. Mimarlık ve Mühendislik Hiz. Ltd. Şti. (ТОВ “Архітектурні та інженерні послуги верфі Мімарін”) була найбільш розвиненою компанією в Трабзоні та Чорноморському регіоні у 2019-2022 роках у суднобудівній галузі з точки зору виробничих потужностей, експорту та диверсифікації продукції. Компанія, з моменту свого заснування (жовтень 2018 року) випускає широкий спектр човнів та кораблів. З 2018 року компанія побудувала 35 суден. 11 з них були експортовані до Мавританії, Марокко, Грузії, Норвегії та 25 були побудовані для внутрішнього ринку.

У 2021 та 2022 роках компанія почала будувати пасажирські судна, буксири та моторні яхти. У 2018 році – виготовила лише одне риболовецьке судно, на якому працювало 11 осіб. Загальний оборот у 2018 році становив лише 189 000 доларів США. У 2021-2022 роках зайнятість зросла до 170 осіб. Загальний обсяг виробництва збільшився до 35 суден: 31 рибальське судно, 2 буксири та 2 пасажирські судна. З 35 суден 11 були відправлені на експорт.

У 2021-2022 роках загальний експорт компанії збільшився до 14 мільйонів доларів США, а оборот – до 16,5 мільйонів доларів США. Одна з партнерок компанії була визнана найкращою жінкою-експортером у секторі суднобудування у Східному Чорноморському регіоні за версією Союзу експортерів Східного Чорномор’я у 2022 році. Наразі компанія є найбільшим експортером риболовецьких суден у всьому Чорноморському регіоні Тюркіє.

 Уроки, отримані під час реалізації дослідження в Туреччині

Один з висновків, зроблених під час проведення дослідження, полягає в тому, що багато підприємств сектору має бажання ділитися інформацією, знають про концепцію та принципи «блакитної економіки» і хочуть розвиватися в цій сфері. Однак лише деякі підприємства мають довгострокові цілі та стратегії. Було виявлено, що підприємства мають труднощі з транспортною інфраструктурою, маркетингом та співпрацею з іншими компаніями. У цьому відношенні опитування є хорошим інструментом збору даних з точки зору виявлення тенденцій, бізнес-профілю та потреб підприємств у контексті «блакитного» зростання.

Для забезпечення ефективних наступних кроків проєкту необхідно:

Малі та середні підприємства, що працюють у секторі «блакитної» економіки в басейні Чорного моря, потребують підтримки для того, щоб вони могли досягти «зеленої» та цифрової трансформації. У цьому напрямку слід забезпечити навчання та консультаційні послуги з питань ресурсоефективності, зеленої трансформації, діджиталізації, НДДКР та інновацій. Необхідно полегшити їхній доступ до фінансування.

 

*This Project has received funding from the European Union’s European Maritime, Fisheries and Aquaculture Fund (EMFAF) under Grant Agreement 101077576.

**Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or CINEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.Ukrainian Maritime Cluster © 2024