Перспективи відновлення флотів українських судновласників

За ініціативи Морського Кластеру України 10 серпня 2023р. відбулася Нарада щодо перспектив відновлення флотів українських судновласників в якій взяли участь представники приватних та державних підприємств.

З вітальним словом виступив головуючий на Нараді Ігор Лисицький член Наглядової Ради «Морського Кластеру України».

Шановні колеги, сьогоднішня нарада, є результатом кількох місяців нашої спільної роботи з Міністерством інфраструктури, Міністерством економіки, Польським морським технологічним форумом. Метою є усвідомлення пріоритетів у тих проєктах, що мають увійти у склад флотів наших потенційних замовників. По-перше: для того щоб зрозуміти як ми завантажимо наші проєктні організації та підприємства; по-друге – ми плануємо залучати з різних джерел фінансування, тому необхідне розуміння розміру цих інвестицій по роках. За результатами наради підготуємо відповідні листи до Міністерства інфраструктури та Міністерства економіки, – зазначив він.

Про спроможність суднобудівних підприємств щодо відновлення флотів судновласників доповів Дмитро Буссов головний інженер ДП «ДПЦК», член Наглядової Ради «Морський Кластер України».

Наразі ті проєктні організації та виробничі потужності, що сконцентровані в місті Миколаєві дозволяють проєктувати та побудувати майже всі запропоновані потреби Мінінфраструктури. А саме, кораблі, судна, невеликі об’єкти – побудувати в максимально стислий проміжок часу. Виходячи із різної спеціалізації учасників Морського Кластеру України ми з впевненістю можемо говорити про те, що ми здатні створювати і будувати об’єкти починаючи з невеликих катерів, завершуючи специфічними об’єктами зі складним формоутворенням чи іншими специфічними функціями. Головним результатом попередньої роботи є отримання потреби, конкретних катерів та суден, які необхідні українському замовнику, – підкреслив Дмитро Буссов.

 

Юрій Жуков, Засновник, ТОВ «C-Job Nikolayev», д.т.н.,професор звернув увагу на важливість інтернаціоналізації та інтеграції підприємств галузі, а саме включення корабельних, конструкторських бюро, різних постачальників до європейських та світових ланцюгів доданої вартості. Зазначивши, що «в останні роки, коли зростало українське суднобудування, це були замовлення в основному від імпортних замовників. Різні підприємства виготовляли саме під замовлення іноземних судновласників, невелика частина від українського ринку».


Озвучили потребу в оновлені флоту представники державних підприємств та установ.

Олексій Востріков Заступник Голови з технічних питань та розвитку інфраструктури Адміністрації морських портів України повідомив, що:

Ми як потенційні замовники, на теперішній час ретельно опрацьовуємо і закінчуємо збирати програму оновлення флоту який потрібний нашому підприємству з перспективою на розвиток до 2034 року включно. У зв’язку із чим, після затвердження цієї програми (протягом 3 кварталу 2023 року), її заплановано включити до Програми розвитку підприємства. Також, плануємо її оприлюднити, провести Круглий стіл із суднобудівниками, з постачальниками різного обладнання й далі рухатися в одному напрямку із метою оновлення флоту для нашого підприємства.

Олександр Красовський Головний інженер ДП «Укрводшлях» висловив зацікавленість в тому, чи можуть в Україні будувати земснаряди, для проведення днопоглиблюючих робіт. Адже для підприємства необхідний даний тип плавучих машин, «для того щоб тримати річку Дніпро в необхідних глибинах».

ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство», наразі не розглядає будівництво нових самохідних суден, проте розглядає модернізацію.

Варто зазначати, що в нашому випадку гостро не вистачає маневрених портових буксирів. Наші потужності не дозволяють покрити ту потребу, яка нам необхідна,» – зазначив Олег Мудраченко в.о. Головного інженера підприємства.

Руслан Мікрух Заступник директора з інженерної інфраструктури КП «Морська пошуково-рятувальна служба», зазначив, що:

Морська пошуково-рятувальна служба наразі притримується принципів: швидкість та маневреність, тому що це дуже допомагає в нашій роботі. Тому ми, як потенційні замовники, завжди раді розглянути будь-які проєкти, але наразі робимо ставку на легкі корпуси, це алюміній та пластик», – прокоментував він.

Сергій Мірошник головний конструктор ТОВ «Проєктно-дизайнерське бюро «Пролайн» зауважив, що є інформаційний розрив між потенційним замовниками та постачальниками, і тому було запропоновано підготувати презентацію можливостей українських морських підприємств.

Під час наради також було проінформовано про сучасний тренд в морської галузі, такий як інтелектуальне проектування, будівництво суден із поліетилену, земснарядів та портових буксирів та потенційну можливість закрити потреби замовників на потужностях українських проєктних бюро та суднобудівних підприємствах в короткий проміжок часу.

Морський Кластер України спільно зі стейкхолдерами, урядовими та державними організаціями активно веде роботу над розробкою Стратегії суднобудування України, про що продовжимо детально інформувати.Ukrainian Maritime Cluster © 2024