Блакитна економіка Болгарії – звіт в рамках проєкту 4BIZ

17 березня відбулась онлайн-презентація звітів країн-партнерів проєкту 4BIZ. Пропонуємо ознайомитися із актуальною інформацією зі сфери блакитної економіки Болгарії, яку презентували спікери Морського Кластеру Болгарії.

Поточна ситуація в галузі рибальства та аквакультури, прибережного та морського туризму і морського транспорту.

Згідно зі Звітом ЄС про блакитну економіку за 2022 рік, у болгарській блакитній економіці (усталені сектори) зайнято 93 330 осіб, вона генерує близько 1,03 мільярда євро ВДВ.

Внесок «блакитної економіки» в національну економіку з точки зору робочих місць становить 3,2%, а у ВДВ – 1,9%, що є значним зниженням порівняно з 2009 роком (9,2% та 4,7% відповідно).

Прибережний туризм, безумовно, робить найбільший внесок у «блакитну економіку» Болгарії.

Сектор туризму найбільше постраждав від пандемії COVID19 через його залежність від міжнародних подорожей.

Болгарія очікує, що в’їзний туризм досягне рівня 2019 року до 2025 року, але загальний внесок туризму у ВВП, як очікується, буде відновлюватися довше і повернеться до рівня, що існував до пандемії, до 2025-27 років. Основні тенденції в секторі пов’язані з діджиталізацією бізнесу та впровадженням сталих альтернативних форм туризму.

Розвиток морського транспорту значною мірою залежить від будівництва та стану портової інфраструктури. Аналіз умов доступу до води в морських портах показав, що параметри портових акваторій та глибини перед причалами більшості морських портів не завжди відповідають тенденціям розвитку флоту і є обмежувальним фактором для розмірів суден, які можуть відвідувати порти.

Подальші виклики пов’язані з цілями зеленого переходу щодо скорочення викидів від морського транспорту. Існують нові можливості для розвитку каботажного судноплавства і мультимодальних перевезень.

Виробництво риби та морепродуктів у Болгарії відбувається переважно за рахунок вилову риби в Чорному морі, а також прісноводної та морської аквакультури.

Обмежуючими факторами для розвитку рибальства та аквакультури на болгарському узбережжі Чорного моря є: недостатня кількість добре захищених від хвиль ділянок, таких як естуарії, затоки, сильно врізані в сушу тощо; температурний режим вод Чорного моря в річному аспекті також не є сприятливим. Ці фактори негативно впливають на промислову цінність морських організмів.

У той же час, існують сприятливі умови для створення мідійних ферм уздовж болгарського узбережжя, причому вирощувані мідії характеризуються гарною якістю і високою врожайністю.

Основними проблемами в секторі є надмірний вилов риби та забруднення морського середовища.

Невикористані можливості існують у секторах, що розвиваються, таких як виробництво водоростей.

Важливі позитивні моменти під час роботи над проектом 4BIZ.      

Досліджуючи поточні тенденції «блакитної економіки» Болгарії, дослідники відзначили кілька обнадійливих фактів, незважаючи на нестабільну економічну ситуацію, що залишилася після послаблення COVID-19.

Протягом останнього року спостерігається позитивна тенденція до зростання активності в морському транспорті, спрямована на нормалізацію контейнерного потоку, як це було до пандемії.

У сфері туризму спостерігається швидке відновлення сектору зі значним зростанням внутрішнього сектору, кількість внутрішніх туристів досягла рекордних 4,1 мільйона у 2019 році. Незважаючи на значний спад у 2020 році, внутрішні туристи відновилися у 2021 році: кількість ночівель у всіх засобах розміщення досягла 9,6 мільйона, що лише на 0,5% нижче рівня 2019 року.

Рибальство та аквакультура: Протягом останніх років вилов риби в Чорному морі залишався стабільним, тоді як виробництво на аквакультурних фермах неухильно зростало, збільшивши кількість виробничих центрів до 750 у 2019 році, з яких 25 – чорноморські аквакультурні ферми.

Сектори «блакитної» економіки можуть отримати вигоду від добре розвинених механізмів фінансування на рівні ЄС та на національному рівні, спрямованих на просування «блакитного» бізнесу. Морські та пов’язані з морем проекти, що фінансуються ЄС, можна знайти в різних сферах політики, і вони фінансуються різними фондами ЄС. Зокрема, Європейський фонд морського, рибного господарства та аквакультури, Чорноморська програма INTERREG IV B NEXT та Програма прикордонного співробітництва ЄІС для Чорноморського басейну надають фінансову підтримку заходам у Чорноморському регіоні.

Опитування МСП, проведене в рамках цього дослідження, виявило позитивне ставлення більшості компаній до розвитку свого бізнесу в секторах «блакитної економіки», причому не тільки в традиційному для них секторі, але й високу зацікавленість у розвитку нових видів діяльності, наприклад, у сфері відновлюваних джерел енергії.

Історії успіху в сфері блакитної економіки.

Історія успіху 1: Цей кейс представляє історію успіху співпраці між місцевими зацікавленими сторонами для розробки проектів, що мають важливе значення для трьох секторів – морського транспорту, рибальства та аквакультури і туризму.

Муніципалітет Бургаса реалізував кілька проєктів з покращення інфраструктури рибальського селища «Ченген-Скеле» та популяризації його як туристичного напрямку. В результаті першого проєкту, що фінансувався в рамках ОП «Регіони у зростанні», побудовано культурно-історичний комплекс «Ченген-Скеле», де будуть проводитися тренінги, виставки та демонстрації рибальських практик з метою розвитку морської культури, залучення туристів, створення робочих місць для місцевої рибальської спільноти тощо.

Проєктом також передбачено будівництво та постачання електричного туристичного катера, який обслуговуватиме прибережні води Бургаської затоки. Судно спроектоване і побудоване в Болгарії болгарською компанією Galera Ltd., що спеціалізується на проектуванні та будівництві невеликих екологічно чистих сонячних/електричних суден.

Історія успіху 2: Solumar – болгарська компанія, що спеціалізується на виробництві рішень для фільтрації газу та повітря. Вони розробили та успішно випробували фільтри для промислового використання (найкраще підходять для пластмасової, хімічної, харчової, деревообробної та металургійної промисловості), які зменшують викиди CO2 на 98%.

Нова технологія дозволить судновласникам і портовим операторам відповідати вимогам ЄС і дотримуватися Порядку денного до 2050 року в ефективний і сталий спосіб – з низькими витратами на придбання та експлуатацію.

Це рішення в 6-8 разів нижче як за капітальними, так і за експлуатаційними витратами порівняно з існуючими рішеннями, такими як скрубери, каталізатори, електрифікація, водень, біопаливо та паливні добавки.

Детальніше за посиланням: https://maritimeukraine.com/en/solumar-boosting-blue-economy-en/

Основні висновки та рекомендації за результатами дослідження показали, що МСП у секторах «блакитної економіки» потребують належної підтримки для сприяння їхньому розвитку та розгортання невикористаного потенціалу морських ресурсів. Ця підтримка передбачає тісну співпрацю між науковими колами, дослідницькими установами та компаніями для розкриття існуючих інноваційних можливостей.

Ще одним засвоєним уроком є необхідність підвищення обізнаності та популяризації кар’єрних можливостей у “блакитній” економіці серед молоді, щоб заповнити прогалину у кваліфікованій робочій силі та нових навичках у “блакитній” економіці.

І останнє, але не менш важливе: компаніям необхідно розширювати мережу ділових контактів на регіональному та міжнародному рівнях з метою обміну передовим досвідом та створення плідних ділових партнерств.

 

Основні потреби для ефективного забезпечення наступних кроків реалізації проекту 4BIZ

Структура співпраці, побудована в рамках проєкту 4BIZ, об’єднає учасників «блакитної економіки» в Чорноморському регіоні для задоволення місцевих потреб у розбудові потенціалу з метою стимулювання інновацій, цифровізації та інвестицій у Блакитну економіку Чорноморського регіону.

Успішна співпраця партнерів проєкту з поточних питань, що існують в Чорноморському регіоні, буде доповнена глибоким вивченням регіонального досвіду інших морських басейнів для виявлення кращих практик та історій успіху.

Матеріал підготовлений Морським Кластером Болгарії спеціально для проєкту 4BIZ.

*This Project has received funding from the European Union’s European Maritime, Fisheries and Aquaculture Fund (EMFAF) under Grant Agreement 101077576.

**Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or CINEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.Ukrainian Maritime Cluster © 2024