Морський Кластер України вперше на Європейському саміті судноплавства та у Європейському парламенті

За підтримки програми EU4BUSINESS представники Громадської спілки «Морський Кластер України» (далі ГС «МКУ») взяли участь у Європейському саміті судноплавства та зустрілися із лідерами міжнародних неурядових організацій Європейського Союзу, які представляють морські індустрії. 

19-20 вересня в Брюсселі (Бельгія) відбувся Європейський саміт судноплавства участь в якому мали честь взяти Артем Ващиленко Голова Наглядової Ради ГС «Морський Кластер України» та Олена Жукова Виконавчий директор ГС «Морський Кластер України».

Дводенний захід, включав галузеві сесії, можливості для спілкування та діалоги високого рівня за участю європейських і міжнародних політиків, регуляторів та стейкхолдерів.

Ключовими темами були: навколишнє середовище, людина, промисловість.

 

 Питанням яке викликало активні дискусії стали європейські норми щодо декарбонізації морської галузі та екологічного переходу, враховуючи важливість морегосподарського комплексу, та його одну з ключових ролей в інноваційних процесах, торгівлі та сталості економічного сектору Європи.

Бути членом Європейського Союзу – це не тільки мати спільні свята та фестивалі, це в першу чергу гармонізація законодавства на всіх рівнях. В ЄС триває процес законодавчого врегулювання процесів декарбонізації, а це означає певне навантаження на морську галузь. Ті підприємства та судновласники, які не погоджуються із новими умовами перебувають в пошуку нових портів, економічних ланцюгів та загалом пристосовуються. Україна, як потенційний член ЄС, зараз знаходиться на шляху формування Стратегії судноплавства і тому, нам особливо актуально бути ознайомленими зі всіма аспектами діяльності європейської морської галузі. Це надасть нам можливість при формування основних програм та інших документів врахувати в тому числі і норми щодо декарбонізації галузі. Ми повинні свідомо ставитися та дотримуватися норм європейського законодавства у морській галузі, в тому числі й Європейської зеленої угоди (European Green Deal) – зазначив Артем Ващиленко Голова Наглядової Ради ГС «МКУ».

Проте варто зазначити, що Європейський Союз врахував потенційну необхідність у впровадженні інновацій в галузі та забезпечив рекордне грантове фінансування, а це 2 млрд євро  з Інноваційного фонду для морського сектору до InvestEU,  Інструменту з’єднання Європи (Сonnecting Europe Facility) та його Інструменту інфраструктури альтернативних видів палива, Інструменту відновлення та стійкості та Фонду згуртованості. Це сприятиме дотриманню законодавчих норм та впровадженню інновацій завдяки вливанню позабюджетного фінансування.

Європейською мережею морських кластерів (ENMC) було організовано візит до Європейського парламенту та організована зустріч з євродепутатом Жосан Кутаяр. Були обговорені різні питання, в тому числі й щодо потенційного розвитку Чорноморського регіону.

Висловлюємо подяку пані Жосан за предметне спілкування та підтримку України, В Європейському Союзі до суднобудування ставляться як до важливого сегменту промисловості, тому розуміють загрози та виклики, які постають (скорочення замовлень, невизначеність перспектив через конкуренцію з боку азійських корабелень та протекціонізм уряду Китаю), і тому створили систему піклування про нього. І завдяки зустрічам на високому рівні із представниками суднобудівної галузі ЄС ми можемо більш детально ознайомитися зі всіма цими процесами та запозичити безцінний досвід розвитку та імплементації інноваційних підходів – підкреслила Олена Жукова.

 

Під час зустрічі Олена Жукова також  зазначила, що:

Успіх української морської індустрії, наразі, в умовах воєнного часу, визначається впливом зовнішніх факторів та рівнем підтримки, наданої міжнародними партнерами та спільнотою. Поняття успіху в цьому контексті включає в себе не лише фінансові показники, але й стійкість екосистеми, її здатність до інновацій та адаптації до змін у глобальному морському секторі. На сьогоднішній день, наш Кластер активно взаємодіє з міжнародними партнерами та бере участь у численних грантових проектах, спрямованих на розвиток морської індустрії та повоєнне відновлення. Ці ініціативи включають у себе спільні дослідження, технологічні інновації, розвиток екологічно чистих технологій для морського сектору та безпосередню підтримку МСП. Вже зараз, наша спільна робота сприяє підвищенню конкурентоспроможності української морської індустрії на міжнародному ринку та забезпечує стійкий розвиток цієї стратегічно важливої галузі національної економіки”.

Завдяки проведеним зустрічам були налагодженні контакти із представниками європейської морської галузі та отримані знання щодо важливих напрямків розвитку суднобудування ЄС.

 

Захід організовано Морським Кластером України в межах грантового конкурсу з системної підтримки малого і середнього підприємництва на замовлення програми міжнародної співпраці «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яку спільно фінансують Європейський Союз і уряд Німеччини. Грантовий конкурс виконує Фонд розвитку підприємництва, стратегічним виконавцем програми є німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Програма спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення та зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств (МСП), а також підтримку інновацій та експорту.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Німеччини. Її зміст є виключною відповідальністю Морського Кластера України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу, уряду Німеччини, GIZ, ФРП.

Ukrainian Maritime Cluster © 2024